Sağlıkta ek ödeme müjdesi

Sağlıkta ek ödeme müjdesi
Sağlık çalışanlarının izinli oldukları dönemde de döner sermayeden pay almaları konusunda anlaşma sağlandı.Abone ol

Sağlık çalışanlarının izinli oldukları dönemde de döner sermayeden pay almaları konusunda hükümetle memur sendikaları arasında anlaşma sağlandığı belirtildi.

Sağlık-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, hükümetle ve memur sendikaları arasında 2009 toplu görüşmelerinde ücret zammı konusu dışında 40 konuda mutabakat sağlandığı bildirildi.

Açıklamada, döner sermayelerini alamayan, eksik alan veya döner sermaye geliri düşük olan yaklaşık 150 bin california seo sağlık çalışanının bundan sonra her ay döner sermaye alabilecekleri ifade edildi.

Açıklamada, Sağlık-Sen'in talebi doğrultusunda, hükümetin eşit işe eşit ücret politikasıyla uyguladığı ek ödemeden, döner sermaye aldıkları için yararlanamayan sağlık çalışanlarına da döner sermaye gelirlerinden mahsuplaşmak kaydıyla her ay ek ödeme yapılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Düzenleme yürürlüğe girdiğinde sağlık çalışanları, döner sermaye gelirleri düşük olsa dahi her ay ek ödeme tutarı olan 308 TL'yi maaşlarıyla birlikte alabilecekleri vurgulanan açıklamada, sağlık çalışanlarının yıllık izin, şua izni ve raporlu dönemlerde döner sermayeden ek ödeme alacaklarına işaret edildi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, birçok il ve ilçede sağlık ocağı ve devlet hastanesinde çalışan personelin 70-200 TL arasında döner sermaye aldığını, çoğu kurumda ise hasta sirkülasyonunun yetersizliği nedeniyle döner sermaye alamayan çok sayıda sağlık çalışanının olduğunu belirtti.

Toplu görüşme tutanağıyla imza altına alınan bu konu çerçevesinde, Maliye Bakanlığı yetkilileri ile de detaylı görüşmeler gerçekleştirildiğini ifade eden Kaçar, açıklamasına şöyle devam etti: "Düzenleme yürürlüğe girdiğinde, sağlık çalışanları bu ay döner alabilecek miyim, ne kadar alacağım gibi bir kaygı içinde olmayacaktır. Her ay maaş ve ek ödemeyi garanti gelir olarak alabileceklerdir."

Kaçar, döner sermayeleri kesildiği için yıllık izne çıkamayan, görevi başında uğradığı kaza nedeniyle çalışamadığından ötürü döner sermayeleri kesilerek adeta cezalandırılan sağlık çalışanlarının uğradığı mağduriyetin bu düzenleme ile ortadan kalkacağına dikkat çekti.
Kategori : ÇALIŞMA HAYATI