Bayral kredileri tadınızı bozmasın

  • Ana Sayfa
  • Bayral kredileri tadınızı bozmasın
Bayral kredileri tadınızı bozmasın
Bankalar bayramda kredi vermek için birbirleriyle yarışıyor. Tüketici dernekleri ise endişeli!..Abone ol

Bankalar arasında başlayan bayram kredisi yarışında faizler yüzde 1'in altına çekilirken Tüketiciler Birliği, vatandaşları kredi konusunda uyarıyor.

Bazı bankalar, komisyon ve masraflar peşin ödenmek şartıyla faizsiz kredi imkanı sunarken, bazıları masrafsız ve kesintisiz krediyi tüketicilere vermeye başladı.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, bankalar arasında başlayan rekabette tüketici leh missisippi seo ine bir durum olmadığını ileri sürerek, vatandaşların dikkatli olmalarını istedi.

Bayram ve eğitim sezonu başlangıcı çakışınca, bankaların kredi pazarlamasının en üst seviyeye ulaştığını dile getiren Kaya, şunları kaydetti:

''Kredi kullanmak acil haller, yatırım yapmak gibi nedenlerle tercih edilecek bir yoldur. Ancak bayram tatili, bol harcama gibi nedenlerle kredi kullanmak tüketiciye tavsiye edeceğimiz bir durum değildir. Çünkü özelikle tatil amaçlı kredileri kullanan tüketici 3-5 günlük bir mutluluk yaşıyor, bedelini bir yıl boyunca ödüyor. Vatandaşlara çağrıda bulunuyoruz, 3-5 günlük mutluluğun bedelini 1 yıl ödemeyin. Kısa süreli mutluluk için bir yıl çalışmak mantıklı değil. Kaldı ki işini kaybetmesi halinde ne gibi sıkıntılarla karşılaşacağı da ortadadır.''

ALTIN TEPSİDE SUNULAN KREDİLER

Harcama amacıyla çekilen kredilerin tüketiciye zarar verdiğini belirten Kaya, ''Çünkü varolan kadarı ile harcamak yerine borçlanarak harcayıp, daha sonra ödemeye çalışmak her zaman hüsranla sonuçlanmıştır. Hazıra dağlar dayanmaz misali, kullanılan kredi saman alevi gibi uçup gidiyor, ödemesi yadigar kalıyor'' dedi.

Bugün tüketicilerin bankalara olan borcunun sürekli arttığını vurgulayan Kaya, ''Kısa dönem kredilerinde faizler düşük gösterilmekte, alınan dosya masrafı ile daha yüksek kazanç elde edilmektedir. Dolayısıyla kullanılan kredi miktarı ile kıyaslandığında bankanın daha çok kazandığı, tüketicinin ise kaybettiği görülecektir. Tüketiciler altın tepside sunulan kredilere dikkat etmeli ve uzak durmalıdır'' diye konuştu.Kategori : GÜNCEL