Selde sigortacılar çamura yattı

  • Ana Sayfa
  • Selde sigortacılar çamura yattı
Selde sigortacılar çamura yattı
Eğer iddia edildiği gibiyse vay halimize! Sigorta şirketleri, selde zarar görenlere öyle şeyler yaptılar ki rezalet mi rezalet!Abone olSelden zarar gören firmaların başı şimdi de sigorta şirketleriyle dertte. İddialara göre zarar arttıkça, sigorta şirketleri ödeme yapmamak için tuhaf bahaneler öne sürüyor. İşte o ilginç iddialar;

İstanbul’da yaşanan, son zamanların en yoğun yağışı sonrası ortaya çıkan sel felaketinde zarara uğrayan firmalar şimdi de sigortacılarla uğraşıyor. Zararın bilançosu ağır olunca, incelemeye gelen sigorta şirketi yetkililerin tuhaf talepleri ve çözüm yolları ile sigortayı daha az ödemek için ileri sürdüğü bahaneler 1-105 , zaten büyük yıkım yaşayan şirketlerin tepkisini çekiyor.

PALET YOKSA ÖDEME YOK

Sigorta şirketlerinin sel mahaline gittiğinde zararın tamamını karşılamamak için çeşitli bahaneler öne sürdüğünü ifade eden İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, şunları söyledi: “Zarara uğrayan firmalara selden dolayı zarar gören makinelerin temizletilmesi öneriliyor. Hatta bu temizlik işlemi için firma adı bile öneriliyor. ‘Selde dağılan malları toplayın’ deniliyor ve koca koca tırların bile sağa sola savrulduğu felaket sanki sıradan bir su baskınıymış gibi ‘ürünün altında palet yokmuş’ deniliyor” şeklinde konuştu.

TAM KARŞILANMIYOR

Firmaların en büyük sıkıntısının depodaki mallarının sele kapılması durumu olduğunu dile getiren Gülle, “Eğer en ufak bir kayıtdışı malınız varsa bu da size kesinti olarak geri dönüyor. Bu felakette zarar görenlerden birkaç tanesi hariç bütün firmalar uğradıkları zararın dörtte birinin ancak karşılanacağını düşünüyor” dedi. Bilindiği gibi kimi tahminlere göre selin yarattığı zarar 150 ila 500 milyon dolar arasında değişiyor. En çok zarar gören sektörler arasında tekstil, hazırgiyim, perakendecilik, ulaştırma, telekomünikasyon, bankacılık, temizlik ürünleri var.

SİGORTACILARIN ZARAR TAHMİNİ

Ata Yatırım’ın raporunda, sigorta şirketlerinin zarar tahminleri şöyle:

Axa 6.3 milyon dolar

Anadolu Sigorta 6 milyon dolar

Allianz 4.8 milyon dolar

Ak Sigorta 4.4 milyon dolar

Ergo İsviçre 3.5 milyon dolar

Güneş Sigorta 3.2 milyon dolar

Eureko Sigorta 2.7 milyon dolar

Başak Groupama 2.7 milyon dolar

Yapı Kredi Sigorta 2.7 milyon dolar

GARANTİ'DEN KREDİ DESTEĞİ

Garanti Bankası, sel felaketinden zarar gören müşterilerinin vadesi gelen kredi geri ödemelerini yeniden yapılandırdığını duyurdu. Kredi geri ödemelerini 1 Ocak 2010’dan itibaren başlayacak.

BugünKategori : GÜNCEL