Davutoğlu Ahmedinejadla görüştü

  • Ana Sayfa
  • Davutoğlu Ahmedinejadla görüştü
Davutoğlu Ahmedinejadla görüştü
Bakan Davutoğlu'nun İran temasları sürüyor. Bakan, İran'da Ahmedinejad'la görüştü.Abone ol

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'daki resmi temasları kapsamında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından kabul edildi.

Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile görüşmesinin ardından akşam saatlerinde İran Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Mahmud Ahmedinejad ile biraraya geldi.

Ahmedinejad, gebze gelinlikci Davutoğlu ile görüşmesinde, bölge ülkeleri arasındaki işbirliğinin yine bölge halkları için istikrar, huzur ve kalkınma anlamına geldiğini söyledi.

Ahmedinejad, “büyük ve zorba güçlerin zayıflamaya başladıkları bir süreçte” bölge ülkeleri özellikle de İran ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesini “zorunlu” olarak değerlendirdi.

Türkiye ve İran'ın birbirlerinin dostu ve kardeşi olduğunu vurgulayan Ahmedinejad, “İran ve Türkiye'nin gelişmesi, iki ülke halkının, bölgenin ve dünyanın yararınadır” dedi.

Ahmedinejad, iki ülke arasında başta enerji olmak üzere tüm alanlardaki ilişkilerin daha da gelişmesi gerektiğini bildirdi.

Davutoğlu da iki ülke arasındaki işbirliği potansiyelinin oldukça fazla olduğunu belirterek, “İran ve Türkiye ilişkilerinin gelişmesi günümüz şartlarında zaruridir” diye konuştu.

Ahmedinejad'ı, yeniden cumhurbaşkanlığı görevine seçilmesinden dolayı kutlayan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yazılı mesajını da Ahmedinejad'a iletti.

Bu arada Davutoğlu'nun, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile de görüştüğü öğrenildi.

Davutoğlu'nun, yarın da İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ve diğer yetkililerle biraraya gelmesi bekleniyor.Kategori : POLİTİKA