Afganistanda kan oluk oluk

Afganistanda kan oluk oluk
Afganistan'da meydana gelen son şiddet olaylarında siviller dahil toplam 45 kişi yaşamını yitirdi. Abone ol

Kunduz Emniyet Müdürü Abdülrezak Yakup, koalisyon ve Afgan güçlerinin vilayette dün gece düzenledikleri baskın sırasında 11 militanı öldürdüklerini açıkladı.

Amerikan ordu sözcüsü Yüzbaşı Elizabeth Mathias da, operasyonun bölgeye intihar eylemcileri ve yabancı savaşçıların sızmasına yardımcı olan Taliban yapay zeka güçlerini hedef aldığını, açılan karşılıklı ateş sonucu çok sayıda militanın öldüğünü söyledi.

Mathias, operasyon sırasında çok sayıda bomba yapımında kullanılan malzeme ve mühimmat ile RPG'ler ele geçirildiğini aktardı.

Yetkililer, ayrıca militanların ülkenin doğu ve güney bölgelerinde can kayıplarına yol açan saldırılarda bulunduğunu açıkladı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı, güneydeki Uruzgan vilayetine bağlı Çurra bölgesinde dün yola yerleştirilen bir bombanın infilakı sonucu 14 sivilin öldüğünü bildirdi.

Kandahar'da da Meyvand bölgesinde yine bombayla 6 sivil hayatını kaybetti.

Ülkenin doğusundaki Kunar vilayetinin Emniyet Müdürü Halilullah Ziyai, bugün Taliban'ın bir inşaat şirketinde çalışan 6 özel güvenlik görevlisini pusuya düşürerek öldürdüğünü söyledi. Ziyai, saldırıda 10 güvenlik görevlisinin de yaralandığını kaydetti.

Yine doğudaki Host vilayetine bağlı Sabari bölgesinde, militanların düzenlediği belirtilen bir roket saldırısında 3 sivil yaşamını yitirdi.

Yetkililer, Nangarhar vilayetinde dün geç saatlerde bir kontrol noktasına düzenlenen saldırıda 4 polisin öldüğünü, Paktia vilayetindeyse üzerindeki bombaları infilak ettiren bir intihar eylemcisinin yalnızca kendisinin öldüğünü söyledi.Kategori : DÜNYA