Polise sucuk pastırma yasak!

Polise sucuk pastırma yasak!
Polisin halkla ilişkilerini geliştirmek için genelge yayınlandı. Artık onlara sucuk, pastırma yemek yasak!Abone ol

Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, polisin halkla ilişkilerini geliştirmek, imajını iyileştirmek ve disiplini arttırmaya yönelik yeni uygulamalarını sürdürüyor.

Özdemir, son genelgesiyle personelin ağız ve nefeste uzun süreli kötü koku yaratan soğan, sucuk, pastırma, lahmacun gibi yiyeceklerin yenilmemesini istedi.

Göreve başladığından bu yana çeşitli genelgeler yayımlayarak ''dinamik ve çağdaş polislik'' anlayışını geliştirmeye çalışan Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, önceki gün personele yönelik bir genelge yayımladı.

Genelgede, polisi Kuvars kum n görev ve özel hayatının gereği toplum içerisinde yer aldığını hatırlatan Özdemir, vatandaşın personelle ilgili ilk izleniminin genellikle kılık kıyafeti, kişisel temizliği ve çalışma ortamına göre oluştuğunu vurguladı.

''Ütüsüz ve eski pantolon, boyasız ayakkabı, özensiz saçlar ve sakal, sert bakışlar, ter kokan kıyafet, sarımsak, soğan veya sigara kokan ağız, dağınık ve pis çalışma ortamı, muhatabımıza saygısızlık hakkımızda olumsuz imaj yaratılmasına sebep olan etkenlerdir. Görgü kuralları çerçevesinde de hoş karşılanmamakta, medeni insanlara yakıştırılmamaktadır'' denilen genelgede, şunlara yer verildi:

''Günümüzde çağdaş polislik, yakalanan suçlu oranının yanı sıra halkla geliştirilen ilişkilerin niteliği, halka verilen güven ve suçu önleme sorumluluğuna halkın katılmasını sağlama oranı ile değerlendirilmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde halkın güvenmediği ve desteklemediği işleri gerçekleştirmek mümkün değildir. Suçların önlenmesi ve suçluların yakalanması büyük ölçüde halkın desteği ile sağlanmaktadır. Bu desteğin arttırılabilmesi karşılıklı etkileşime bağlıdır. Olumlu etkileşim için halkın benimsemediği tutum ve davranışların ortadan kaldırılması gerekmektedir.''

Özdemir, yaptığı denetlemeler sırasında resmi elbise ile dışarıda sigara içildiği, hizmet araçlarında sigara kullanıldığı, bazı personelin resmi kıyafetine ve kişisel bakımına gereken özeni göstermediği, bazı birimlerde lahmacun ve benzeri, etrafa koku yayan yiyecekler yenildiğini ve soğan, sucuk, pastırma gibi ağız ve nefeste uzun süreli kötü koku yayan yiyeceklerin yenildiğini tespit ettiğini vurguladı.

Genelgesinde personelin bu tür konularda duyarlı davranmasını, mesleğin ve medeni ilişkilerin gerektirdiği bu mecburiyetlerin hayat tarzı haline getirilmesini isteyen Özdemir, amir ve müdürlerin denetlemeleri sırasında bu konuları hassasiyetle göz önünde bulundurması talimatını verdi.

Özdemir, bu konuların disiplin suçu oluşturması nedeniyle kurallara aykırı davranan personel hakkında işlem yapılmasını da istedi.Kategori : GÜNCEL