OBAMAnın açtığı paket fiyasko mu?

  • Ana Sayfa
  • OBAMAnın açtığı paket fiyasko mu?
OBAMAnın açtığı paket fiyasko mu?
787 milyar dolarlık teşvik paketi vardı.3,5 milyon kişi istihdam olacak dedi. Peki rakamlar OBAMA'nın dediklerini doğruladı mı?Abone ol

ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin 787 milyar dolarlık teşvik paketinin 1,1 milyon kişiye istihdam yarattığı bildirildi.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanları Konseyi'nin teşvik paketleriyle ilgi new york seo li Kongre'ye sunduğu ilk raporda, ekonominin düzeldiği ve teşvik paketleri olmasaydı durumun daha da kötü olabileceği belirtildi.

Konseyin Başkanı Christina Romer, teşvik paketinin uygulanmaya konulmasından sonra ekonominin yönünün bariz biçimde değiştiğini, üretimdeki düşüşün ve istihdam kaybının azaldığını söyledi.


İşini kaybedenlerin sayısı artmasına rağmen, bu yılın başında her ay 700 bin kişi işinden olurken, bunun zamanla yavaşlayarak geçen ay 216 bine indiğine dikkat çekilen raporda, teşvik paketinin gayrisafi yurt iç hasılaya Nisan ve Haziran ayları arasında yüzde 2-3 oranında katkıda bulunduğuna dikkat çekildi.

OBAMA'YI ELEŞTİRDİLER

Cumhuriyetçi Partililer ise Obama'nın Şubat ayında teşvik paketini onaylamasından bu yana 2,4 milyon kişinin işini kaybettiğini belirterek, raporu eleştirdiler.

Obama, 787 milyar dolarlık teşvik paketinin gelecek yıl sonuna kadar 3,5 milyon kişiye istihdam yaratacağı ya da koruma sağlayacağı taahhüdünde bulunmuştu.Kategori : GÜNCEL