Erdoğan dedi Kürtçe TVler geliyor

  • Ana Sayfa
  • Erdoğan dedi Kürtçe TVler geliyor
Erdoğan dedi Kürtçe TVler geliyor
Başbakan Erdoğan, Arınç'ın sözlerinin ardından harekete geçti. Erdoğan'ın istediği olursa Kürtçe TV sayısı artacak!Abone ol

Özel radyo ve televizyonların da 24 saat boyunca Kürtçe başta olmak üzere farklı dil ve lehçelerde yayın yapabilmesi için yönetmelik değişikliği yapılıyor. RTÜK, değişikliği önümüzdeki hafta karara bağlayacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın gazetelerin Ankara temsilcileri oklahoma seo ne “TRT sabahtan akşama kadar Kürtçe yayın yapıyorsa, özel televizyona da bu hak tanınmalı” demesinin ardından yönetmelik değişikliği için çalışma başlattı. Özel radyo ve televizyonlar da, 24 saat boyunca Kürtçe başta olmak üzere farklı dil ve lehçelerde yayın yapabilecek.

Programlar, haber, eğlence ve kültür konularıyla sınırlı kalmayacak. Türkçe alt yazı zorunluluğu kaldırılacak. Değişiklik için kurul üyelerine vize veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Demokratik açılımda olduğu gibi bir yol haritası izleyebilirsiniz” dedi.

TOPLANTIDA TARTIŞILDI

RTÜK, “Türk Vatandaşlarının Günlük Yaşamlarında Geleneksel Olarak Kullandıkları Farklı Dil ve Lehçelerde Yapılacak Radyo ve Televizyon Yayınları Hakkındaki Yönetmelik”te değişiklik yapmaya hazırlanıyor.
Kurulun geçen günlerde yaptığı toplantıda, TRT 6’nın yasaya dayalı Kürtçe yayın yapması nedeniyle yönetmelikte uyum değişikliğine gidilmesinin zorunlu olduğu, bu çerçevede özel televizyonların önündeki engellerin kaldırılmasının da mantıklı olacağı belirtildi.

Toplantıda, yürürlükte olan yönetmeliğe göre, sadece haber, eğlence ve kültür tanıtımı konularında günde 45 dakika yabancı dilde yayın yapabilen ulusal radyo ve televizyonların önündeki “konu” ve “zaman” sınırlarının kaldırılması benimsendi.

KÜRTÇE TV'NİN KIRMIZI
ÇİZGİLERİ...

[PAGE]

Kategori : GÜNCEL