Kıbrısta uzlaşmaya tarih aranıyor

  • Ana Sayfa
  • Kıbrısta uzlaşmaya tarih aranıyor
Kıbrısta uzlaşmaya tarih aranıyor
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas zirvesi için yeni tarih aranıyor.Abone ol

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde 17 Eylülde yapacağı görüşmenin, aynı tarihe denk gelen olağanüstü AB devlet başkanları zirvesi nedeniyle başka bir t amazon seo arihte yapılması gündeme geldi.

Rum Alithia gazetesinin haberine göre, AB dönem başkanı İsveç'in olağanüstü zirveyle ilgili dünkü açıklaması, Rum yönetimi liderliğini hareketlendirdi. Rum liderliği, Talat-Hristofyas görüşmesi için başka bir tarih arıyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat'a 16 Eylülün önerilmesi üzerinde duruluyor. Çünkü Hristofyas, 8-9 Eylülde İtalya'da olacak, 20 Eylülde "Kıbrıs Merkezi"nin 30. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere Londra'ya gidecek. 21 Eylülde BM Genel Kurul toplantısına katılmak üzere New York'ta bulunacak olan Hristofyas, 27-29 Eylülde Kıbrıs Rum Büyükelçiliğinin açılışı için Küba'da olacak. Hristofyas'ın 30 Eylülde Güney Kıbrıs'a dönmesi bekleniyor.

Önceden belirlenen programa göre, 2 Ekimde de Talat-Hristofyas görüşmesi var.

Liderlerin Kıbrıs müzakerelerinin ikinci turunun ilk görüşmesini yapacağı 3 Eylül buluşması, Rum tarafının, 2 Eylülde bazı Rumların prosüdüre uymadan ayin için Yeşilırmak kapısından KKTC'ye geçememeleri nedeniyle meydana gelenleri gerekçe göstererek katılmayacağını duyurması nedeniyle yapılmamıştı.Kategori : DÜNYA