Dünyada mekan ahirette iman

Dünyada mekan ahirette iman
Geleneksel geniş aile yapısı nedeniyle büyük evlere alışan Türk insanını bu ekonomik kriz bile değiştirmedi. Abone ol

Geçen yıl bu dönemde kilogramı 2 lirayı bulan demirin fiyatı, bu yılın aynı döneminde 80 kuruşa kadar düştü, inşaat maliyetleri genel olarak azaldı.

Ancak ekonomik kriz nedeniyle talep azalmasına bağlı olarak inşaat sektörü yeni bina yapımına ara verirken, bu durgunluk süresi içerisinde firmalar ellerindeki konut stoklarını eritmeye çalıştı.

Yaklaşık son 1 ay içinde konut kredi faizlerinin yüzde 1'in altına düşmesiyle birlikte, piyasada yüzlerce üretim ve satış kolunu etkileyen inşaat sektörü de hareketlenmeye başladı.

Bina metre kare maliyetleri ise geçen yılın ilk 6 aylık dönemine göre bu yıl yüzde 7,6 oranında azalarak 521 liraya geriledi.

Konut sektörünün en hareketli olduğu illerden biri olan ve Anadolu'nun genel eğilimini temsil ettiği düşünülen Kon massachusetts seo ya'da da inşaatçıların çoğu, yarım kalan yatırımlarına yeniden başlarken, yeni konut projeleri için de hazırlıklarını sürdürüyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar, Türkiye'nin hemen her yerinde olduğu gibi, Konya'da da büyük dairelerin tercih edildiğini söyledi.

''DÜNYADA MEKAN...''

Geleneksel geniş aile yapısı nedeniyle büyük evlere alışık olan Türk insanının, bu alışkanlığını ekonomik krizde bile değiştirmediğine dikkati çeken Çınar, şunları kaydetti:

''Biz misafir ağırlamaktan, ferah, geniş mekanlarda bulunmaktan büyük keyif alıyoruz. Son dönemde kredi faizlerinin düşmesiyle hareketlenen inşaat sektöründe en çok, yine 150-230 metre karelik geniş daireler tercih edilmeye başlandı. Maddi gücü olan ya da uzun vadeli de olsa ödeyebileceğini düşünen büyük bir kesim, geniş ve ferah daireleri tercih ediyor. İnşaat sektörünün uzun süredir içinde bulunduğu derin durgunluk bile, kimseyi büyük evde oturma tutkusundan vazgeçiremedi. Genelde müstakil binalar yerine daire tercihi ön plana çıkıyor. Özellikle dairenin site içinde olması, bu site içinde çocuk parkı, yeşil alan, süs veya yüzme havuzu bulunması tercihleri etkilemeye başladı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bile modern konutların geniş olması isteniyor.''

Türkiye'de ve ülke dışında büyük çaplı konut projeleri yürüten Seha Yapı'nın Genel Müdürü Ahmet Buğa ise Türkiye'de büyük daire tutkusunun geleneklerden günümüze ulaştığını, ancak bugünkü geniş daire tercih edilmesinde ihtiyaçların çok etkili olduğunu vurguladı.

''ASLINDA İHTİYAÇ...''

Türklerin çocuk sahibi olmayı sevdiklerini, bu nedenle de geniş dairelere daha çok ihtiyaç duyduklarını anlatan Buğa, sözlerini söyle sürdürdü:

''150 metre kare ve daha büyük dairelerin, ülkenin hemen yer yerinde bu kadar ilgi görmesinin nedeni, geniş evlere ihtiyaç duyulmasıdır. Avrupa'ya göre daha fazla çocuk sahibi olan bir milletiz. Bunun dışında kız ve erkek çocuklar belli yaştan sonra ayrı odalarda yatırılıyor. Eğitim seviyesi arttıkça çalışma odası ihtiyaçları da gündeme geliyor. Bir de misafirliğe gidildiğinde, buna 'dedikodu ihtiyacı' da diyebilirsiniz, kadınlar erkeklerden ayrı bir odada oturmayı daha uygun buluyor. Erkeklerin çocuk gürültüsünden uzakta sohbet yapma istediği de bunda etkili olabilir. Tüm bu nedenlerle, maddi durumu uygun olan hiç kimse küçük daire tercih etmiyor. Sadece yeni evliler ya da belli bir yaşın üzerindeki karı-kocalar, metre kare olarak daha küçük evleri tercih ediyor.''

Buğa, faizlerin düşmesiyle birlikte, çok büyük bir durgunluğu geride bırakmanın sinyallerini almaya başladıklarını, konut satışlarındaki durgunluğu ramazan bayramından sonra tam anlamıyla aşabileceklerini sözlerine ekledi.Kategori : GÜNCEL